• ساعت تماس: شنبه تاپنج‌شنبه 9 الی 20

 • شماره تلفن : 021-88684192, 09362105255

 • ایمیل: info@scalpiranian.com

پیسی یا برص چیست؟

پیسی یا برص چیست؟

پیسی یا برص چیست؟ آیا در رابطه با این بیماری اطلاعات کافی دارید؟ برای شناخت آن در اسکالپ ایرانیان با ما همراه باشید. و ترمیم پیسی خود را به اسکالپ ایرانیان بسپارید.

آشنایی با ساختار پوست و بیماری پیسی:

پوست به سه لایه تقسیم می‌شود:

 • اپیدرم
 • درم
 • هیپودرم

 در لایه ی درم سلول های ملانیست وجود دارد، که وظیفه این سلول تولید ملانین می‌باشد‌. عنصر ملانین در واقع منشاء رنگدانه ساز میباشد که  بعد از تولید رنگدانه به سلول های کراتونوسیت تزریق می‌شود. به کمک این تزریق است که رنگ طبیعی پوست ایجاد میشود.

 رنگ پوست همه افراد به میزان تولید ملانین در بدن آنها بستگی دارد.بیماری برص یا ویتیلیگو در واقع از اختلال عملکرد ملانیست ها به وجود می آید. با مختل شدن این عنصر پوست رنگ طبیعی خود را از دست میدهد و بیماری برص شکل میگیرد.

 

پیسی یا برص چیست؟

بیماری برص است یا ویتیلیگو یک بیماری اکتسابی به حساب می آید.  افراد با لک و پیس به دنیا نمی‌آیند اما افرادی که از بدو تولد قسمت هایی از پوست شان رنگ طبیعی خود را از دست داده است نشان دهنده ی دلایل  دیگری در بروز این بیماری میباشد.

 پیسی یا برص یک بیماری شایع است که حدود ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کل جهان با این بیماری مواجه هستند. در کشور خودمان نیز ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر دچار بیماری برص یا پیسی شده‌اند.

 طبق تحقیقات انجام شده سابقه خانوادگی در بروز این بیماری ۲۰ درصد دخیل است یعنی هر فردی که این بیماری را دارد ۲۰ درصد احتمال دارد که یکی دیگر از اعضای خانواده نیز دچار این بیماری شود. در خانواده ای که یک شخص با این بیماری وجود داشته باشد اعضای دیگر خانواده ۷ تا ۱۰ برابر بیشتر از مردم عادی در معرض این بیماری هستند.

این در واقع نشان دهنده یک استعداد ژنتیکی در این بیماری میباشد.

اما اینکه واقعاً چه ژن هایی میتواند در این بیماری دخیل باشند نامشخص است.

 

 مکانیسم های تاثیر گذار در بروز بیماری برص یا پیسی کدامند؟

 1. یکی از مکانیسم های مهمی که نظر اکثریت محققین را به خود جلب کرده است، بیماری های خود ایمنی میباشد. محققین بر این باورند که ترشح پادتن و آنتی بادی ها در بدن افراد به سلول های ملانوسیت برخورد می کند و شروع به تخریب سلولهای رنگدانه ساز میکند.
 2. مورد بعدی دخیل بودن عوامل ویروسی می باشد. در صورتی که ویروس وارد بدن افراد میشود می‌تواند بر سلولهای ملانیست تاثیرات منفی بگذارد و عملکرد آنها را مختل کند.

عواملی که باعث تشدید بیماری پیسی میشوند:

 

 • افرادی که برای اولین‌بار آثار ویتیلیگو را در بدن خود مشاهده می کنند با یک استرس غیر طبیعی مواجه می‌شوند که این استرس میتواند باعث تشدید این بیماری شود.
 • آفتاب سوختگی در افرادی که مستعد بیماری پیسی یا برص هستند میتواتد تاثیر زیادی داشته باشد.

عوارض بیماری پیسی:

 بیماری پیسی  هیچ عوارضی برای فرد ندارد. اما؛ این بیماری چون در ظاهر فرد ایجاد می شود تاثیر بسیار زیادی در کاهش اعتماد به نفس افراد دارد. کاهش اعتماد به نفس می تواند ارتباط مستقیم با هیجانات فرد داشته باشد. یعنی، فرد با استرس و اختلالات عصبی مواجه می‌شود و این موضوع می‌تواند در پیشرفت این بیماری و یا عدم بهبود آن تاثیر مستقیم داشته باشد.

انواع بیماری پیسی یا برص:

 1. پیسی به صورت غیر سگمنتال: در این صورت لکه های پیسی به صورت متقارن روی پوست ایجاد می‌شود. این لکه ها بیشتر در محلی که در معرض خورشید قرار دارد ظاهر می‌شود. مثل:  گردن، دست، صورت، بازو، اطراف چشم، آرنج، بینی و دستگاه تناسلی. پیسی غیر سیگمنتال شیوع بیشتری نسبت به پیسی سیگمنتال  دارد.

 

 1. پیسی به صورت سیگمنتال: در این صورت لک ها با سرعت بالاتری گسترش پیدا می‌کنند و بیشتر در کودکان رایج است. در پیسی سیگمنتال بیشتر مناطقی که به اعصاب متصل باشد تحت تاثیر قرار می گیرد.

درمان بیماری برص یا ویتیلیگو:

برای درمان این بیماری راهکار واحد و قطعی وجود ندارد. اما؛ راهکارهایی برای بهبود و جلوگیری از پیشرفت پیسی وجود دارد.

 • پرتو درمانی به وسیله دستگاهUVB
 • درمان با استفاده از داروهای موضعی
 • درمان به وسیله جراحی
 • درمان با استفاده از روش‌های سنتی

 

 سخن پایانی:

همانطور که بررسی کردیم بیماری پیسی یک بیماری خود ایمنی میباشد. که فرد به دلایل متفاوتی رنگ اصلی پوست خود را از دست می دهد.این بیماری عوارض خاصی برای فرد ندارد. اما می‌تواند فرد را دچار استرس کند و اعتماد به نفس فرد را تخریب کند.برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد اما با راهکارهایی که در متن فوق بررسی کردیم می‌توانیم تا حد بسیار زیادی از پیشرفت بیماری جلوگیری کنیم.سایت اسکالپ ایرانیان مطالب مفیدی در جهت شناخت بهتراین بیماری  را در خدمت شما عزیزان قرار داده است.

 

بیشتربخوانید:

ویتیلیگو چیست و درمان آن چگونه است؟

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

مرکز تخصصی اسکالپ و میکروپیگمنتیشن ایرانیان ارائه دهنده تخصصی‌ترین خدمات در زمینه های اسکالپ، میکروپیگمنتیشن و زیبایی در خدمت شماست

آدرس

سعادت آباد خ پنجم ساختمان ماکان ط5 واحد 9

021-88684192

info@scalpiranian.com

09125720237

شنبه تاپنجشنبه 9 صبح الی 20

Whatsapp Premium

Hi! Click one of our representatives below to chat on WhatsApp or send us email to mohamad.behravan@gmail.com

چت در واتس اپ
Close and go back to page